Podkast
Podkast adwokatki o ochronie praw zwierząt i przyrody. Z wrażliwością w sercu i paragrafami w głowie. Dla ludzi, którym zależy. O sprawiedliwości dla zwierząt, stawaniu w ich obronie, a czasem walce. O ciemnych i jasnych jej stronach.
Ta platforma edukacyjna istnieje dzięki wsparciu matronek i patronów
Sezon 1
Kurs stawania
w obronie zwierząt
Pierwszy sezon podkastu to praktyczny kurs przeznaczony dla osób, które działają lub chcą zacząć działać w obronie zwierząt. Prosto i przystępnie. Baza, która wzmocni Was w codziennych wyzwaniach i pozwoli uniknąć podstawowych błędów. Wierzę, że mogę nauczyć podstaw prawa o ochronie zwierząt naprawdę każdą osobę.
Przeprowadzę Was po najważniejszych przepisach, wyrokach sądów i interpretacjach. Dacie radę, a na koniec tego kursu będziecie lepiej znać ustawę o ochronie zwierząt niż przeciętny policjant czy przeciętna urzędniczka. Poczujecie się pewniej i bardziej sprawczo.
Naszą tarczą i mieczem jest znajomość przepisów, umiejętność zastosowania ich w praktyce i – co bardzo ważne – przekonania do tego innych ludzi. Im więcej osób ma wiedzę, jak reagować, tym więcej zwierząt otrzyma pomoc. Do dzieła więc, droga społeczności „w imieniu”!
Najnowszy odcinek
Wszystkie odcinki
Odcinek 11: Gminy pod lupą sądów. Co robią źle w programach opieki nad zwierzętami?
Odcinek 10: Będzie mandacik! Czyli wykroczenia ws. zwierząt
Odcinek 09: Śmierć zwierzęcia. O tym, kiedy jest przestępstwem
Odcinek 08: Po pierwsze – ochronić. Rzecz o interwencyjnym odbieraniu zwierząt
Odcinek 07: Znęcanie się nad zwierzętami w polskim prawie
Odcinek 06: Przemoc wobec zwierząt – ta nielegalna i ta zalegalizowana
Odcinek 5: Gramy, aby wygrywać. Czyli rzecz o dowodach w sprawach zwierząt
Odcinek 4: Masz prawo wnosić, żądać i przemawiać w imieniu zwierząt. I to gwarantuje Ci Konstytucja
Odcinek 3: „Nie jest rzeczą?” O najważniejszych zasadach ustawy o ochronie zwierząt
Odcinek 2: O zmianie dla zwierząt, którą udało się zrobić i o … pieniądzach
Odcinek 1: Odwagi i wiedzy! Przygotowanie do obrony praw zwierząt
Słuchaj w serwisach
Dziękuję moim matronkom i patronom
To dzięki Wam mogę stworzyć platformę edukacyjną o prawach zwierząt i przyrody. Łatwo dostępną dla każdej osoby w Polsce.
Chcę, by wiedza, którą zdobywam każdego dnia, dawała wzmocnienie kolejnym osobom. Wierzę, że wspólnie mamy moc czynienia zmiany!
Odcinek 1
Odwagi i wiedzy! Przygotowanie do obrony praw zwierząt.
Zwierzęta nikogo tak bardzo nie potrzebują, jak zaangażowanych i przygotowanych do obrony ich praw – ludzi. Czy musisz być prawniczką, by napisać solidne zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa? Co może zwykły obywatel w starciu z zabetonowanym od lat systemem? Jak robić w nim szczeliny dla praw zwierząt? Pogadajmy o narzędziach, jakie mamy do dyspozycji, by za pomocą obowiązującego prawa nieść pomoc zwierzętom. Jest ono dalekie od doskonałości, ale ma jedną, niepodlegającą dyskusji cechę – to jedyne prawo, jakie teraz mamy. Pokaże Ci, że warto z niego korzystać i że Ty również potrafisz to zrobić.
Odcinek 2
O zmianie dla zwierząt, którą udało się zrobić i o … pieniądzach.
Przeniesiemy się o kilka lat w przeszłość. Schronisko, z którego koty zostają wyrzucone na ulicę, a w ślad za nimi, patrzące na ręce kierownikowi, wolontariuszki. Miasto, które nie reaguje na to, że zwierzęta trafiające do schroniska pozostają na weekendy bez jedzenia i picia. Totalna degrengolada i dowolność. Wojna na linii organizacje prozwierzęce – gmina. Zero współpracy, zaufanie na poziomie ujemnym. Frustracja, wyczerpanie, gniew. A kasa płynie. Znacie to? Pokażę Wam przykład wyjścia z tej patowej sytuacji. Wieloletniej pracy grupy zaangażowanych osób, która przyniosła efekty! Dziś miasto, o którym mowa powyżej jest pierwszym w Polsce, które posiada wypracowaną wieloletnią politykę ochrony zwierząt – myśli o tym zagadnieniu strategicznie i partycypacyjnie, współpracując z organizacjami. Moją gościnią będzie Anna Chęć – spirytus movens tej zmiany. Opowiemy Wam o naszych planach wspierania organizacji w całej Polsce.
Odcinek 3
Rzecz czy nie rzecz według prawa – oto jest pytanie? O najważniejszych zasadach ustawy o ochronie zwierząt.
Ustawa o ochronie zwierząt jest dziś absolutnie najważniejszym aktem prawnym w Polsce, jeśli chodzi o niesienie pomocy zwierzętom. Owszem, zawiera wiele wad (o tym także), ale póki co to właśnie ona obowiązuje, więc naszym zadaniem jest ją znać dobrze! Wiedza to władza, a zwierzęta potrzebują silnych ludzi. Nie chodzi o wkuwanie przepisów na pamięć, ale o ich rozumienie we właściwy sposób i umiejętność stosowania w praktyce. Skoncentrujemy się na tych przepisach, z których można dla zwierząt „wycisnąć” najwięcej. Przedstawię Wam zasady, przez pryzmat których trzeba czytać całość ustawy – to bardzo pomaga w praktyce, zwłaszcza gdy służby próbują Wam usilnie przekazać, że „tu nic się nie da zrobić”.
Odcinek, którego najlepiej słuchać z ustawą pod ręką (możesz ją sobie wydrukować stąd) i wszystkim, czym lubisz podkreślać, zakreślać, zaznaczać etc. Pracujemy na żywo na tekście, szukając odpowiedzi na fundamentalne pytania o status zwierzęcia w polskim prawie.
Odcinek 4
Masz prawo wnosić, żądać i przemawiać w imieniu zwierząt. I to gwarantuje Ci Konstytucja.
Kursantko, kursancie ‘w imieniu’. Czas skompletować narzędziownik, czyli paczkę z gotowymi ruchami, które przysługują Ci, gdy chcesz podjąć formalne akcje w imieniu zwierząt. Pierwszym z nich będzie Twoje prawo do informacji publicznej dotyczącej spraw zwierząt. Najpierw zbierz możliwie szeroko dane, następnie je przeanalizuj, a dopiero potem przystępuj do żądań, rozmów, a nawet batalii. W tym odcinku przedstawię Wam narzędzia obywatelskiego wpływania na instytucje odpowiedzialne za polityki wobec zwierząt. Narzędzie te mają charakter uniwersalny, tj. przydadzą się Wam do wszelkich batalii o zmianę, ale potraktujecie je także jako szczególnie ważne w zakresie poprawy standardów opieki nad zwierzętami, które są obowiązkiem gmin.
Odcinek 5
Gramy, by wygrywać. Czyli rzecz o dowodach w sprawach zwierząt i roli NGO’sów.
Sprawy zwierząt (sądowe i administracyjne), jak każde inne, wygrywa się w oparciu o dowody, a nie tylko twierdzenia. Nasze przekonanie, choć jest emocjonalnie ważnym napędem i często pozwala wytrwać w sprawie, to jednak za mało, by osiągnąć cele typowo prawne, np. doprowadzić do skazania faceta (statystycznie większość sprawców przemocy wobec zwierząt to mężczyźni), który skrzywdził zwierzę, w tym do tego, by np. przez kolejne 10 lat miał zakaz posiadania zwierzęcia. Zawsze potrzebne są dowody. O tym, jakie są oczywiste i mniej oczywiste dowody w postępowaniach dotyczących zwierząt opowiem Wam w tym podkaście. Ps. One nie spadają z nieba, lecz często wymagają naszego aktywnego zaangażowania.
Odcinek 6
Przemoc wobec zwierząt – ta nielegalna i ta zalegalizowana.
Ten odcinek stanowi trzon większej części poświęconej zagadnieniu przemocy wobec zwierząt. Must have, by zrozumieć system prawny w tym zakresie. Czy wiecie, że według prawa karnego znęcanie się nad zwierzęciem jest kwalifikowane jako tzw. przestępstwo z użyciem przemocy tylko wówczas, gdy jego celem było jednoczesne znęcanie się nad inna osobą? Brzmi enigmatycznie? Wszystko wyjaśnię w podkaście. Opowiem także o statystykach dotyczących sprawców, ofiar i kar. Zabiorę Was na chwilę w kierunku tzw. zielonej kryminologii, która bada związki przemocy wobec zwierząt z przemocą wobec ludzi. Pokażę Wam, gdzie są przepisy, które pozwalają nam reagować na krzywdzenie zwierząt, a gdzie znajdują się takie, które w zasadzie ją legalizują.
Odcinek 7
Przemoc, sprawca, ofiara. Czego uczy nas Sąd Najwyższy o przestępstwie znęcania się nad zwierzętami?
Krzywdzenie zwierząt ma wiele postaci i w zasadzie nie sposób ich zliczyć. W tym odcinku rozłożymy sobie na czynniki pierwsze przestępstwo znęcania się nad zwierzętami, bo przecież w którymś momencie w życiu przyjdzie Wam się z nim zapewne (i niestety) spotkać. Jak ocenić dany czyn? Co to są znamiona strony podmiotowej i przedmiotowej? Kiedy wezwać policję? Czy linia obrony podejrzanego opierająca się na twierdzeniu „ale ja nie chciałem” będzie skuteczna? Jak ją zwalczać? Opowiem także o bardzo ważnych wyrokach Sądu Najwyższego w sprawie karpi i niedźwiedzia Mago, które mają fundamentalne znaczenie dla wszystkich innych spraw dotyczących znęcania się nad zwierzętami.
Odcinek 8
Po pierwsze – ochronić. Rzecz o interwencyjnym odbieraniu zwierząt.
Ściganie sprawców jest ważne, owszem, bowiem jest to kwestia odpowiedzialności za krzywdzenie zwierząt. Istnieje jednak coś równie ważnego, a może nawet ważniejszego – faktyczny ratunek dla krzywdzonego zwierzęcia. W tym odcinku opowiem o niezwykle istotnych i mocnych w swym oddziaływaniu przepisach, pozwalających organizacjom prozwierzęcym (ale także policji i straży miejskiej) na dokonywanie tzw. interwencji. W jakich okolicznościach są one możliwe i dopuszczalne? Jak to robić, by działać w graniach prawa? Czy trzeba sporządzać protokół z odebrania zwierzęcia? Jakich innych formalności dokonać? Co, gdy decyzja urzędu nie zatwierdzi naszej interwencji? Przeprowadzę Was po przepisach, pozwalających na realne ratowanie życia zwierząt znajdujących się w opresji! To najmocniejsza strona naszej ustawy o ochronie zwierząt.
Odcinek 9
Śmierć zwierzęcia. O tym, kiedy jest przestępstwem.
Odebranie zwierzęciu życia może być potraktowane jako przestępstwo w dwóch sytuacjach, tj. gdy dotyczy zwierzęcia, wobec którego obowiązuje zakaz zabijania oraz, gdy dotyczy zwierzęcia, którego nasze prawo co prawda dopuszcza uśmiercanie, ale sposób tego uśmiercenia jest niezgodny z przepisami. Temat trudny z uwagi na jego moralny wymiar i obciążenie emocjonalne związane z zagadnieniem odbierania życia innym istotom. Jest jednak składnikiem naszego systemu i aby móc reagować na przejawy łamania prawa – trzeba je poznać. Przeniesiemy się też na chwilę w czasie do 2014 r., gdy Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. uboju rytualnego. Wiele może nas ta sprawa nauczyć.
Odcinek 10
„Będzie mandacik!”
Karanie za wykroczenia przeciwko zwierzętom jako zmiana kulturowa.
Wykroczenia przeciwko zwierzętom często są bagatelizowane przez same służby, ale i społeczeństwo, także tą jego część, której zależy na zwierzętach. Odnoszę wrażenie, ze panuje przekonanie, które fakt kwalifikacji danego czynu jako wykroczenia traktuje jako zdeprecjonowanie wagi sprawy. Prowadzić to może na manowce, gdzie nawet osoby zaangażowane w pomoc zwierzętom nie doceniają potencjału karania za wykroczenia. A tymczasem może być to całkiem niezła forma działania korygująca niewłaściwe postawy wobec zwierząt. Odcinek o sprawach mniejszego kalibru, bez ciężkich historii, za to z dozą cierpliwej pracy u podstaw. Pokażę Wam przykłady miejsc w Polsce, gdzie karanie za wykroczenia stało się częścią zmiany społecznej.
Odcinek 11
Gminy pod lupą sądów. Co robią źle w programach opieki nad zwierzętami?
Początek roku to czas intensywnych prac nad gminnymi projektami programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. W tym odcinku opowiem Wam, jak przygotować się do ich opiniowania. Pokażę przykłady programów, które zostały uchylone bądź unieważnione z uwagi na wady, jakie zawierały.
Odcinek 12
Podsumowanie sezonu 01.
O transformującej sile procesów o prawa zwierzęta.
Za chwilę Twoja gmina uchwali program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania ich bezdomności. Ruszy nowy cykl pracy. Być może znowu trzeba będzie składać wnioski o informację publiczną, by sprawdzić rzetelność realizacji tego programu. Kolejni sprawcy przemocy, przekonani o swojej bezkarności, ujawnią się w Twojej okolicy. Trzeba będzie złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, dokonać interwencyjnego odebrania zwierzęcia, zgromadzić dowody, sporządzić pisma w tej sprawie. Nasza praca dla zwierząt jest prawdopodobnie nieskończona, bowiem stan, którego pragniemy jest daleko gdzieś tam w przyszłości. Każdą jednak sprawą, ruchem, krokiem, inicjatywą mamy szansę zmieniać standardy. Odcinek podsumowujący cały roczny sezon podkastów. Zostawię Was z transformującą siłą procesów sądowych w imieniu zwierząt, które w języku prawniczym nazywają się litygacjami strategicznymi. Każdy z nas ma szansę je zainicjować. Siła tkwi w reakcji!