Współpraca i kontakt
Jeśli nurtują Cię jakieś pytania w zakresie stosowania prawa dla zwierząt i przyrody, napisz – postaram się wziąć je w przyszłości na warsztat.
Jeśli chciałabyś/chciałbyś zorganizować warsztat, szkolenie lub wykład z moim udziałem, także napisz, przy czym:
szkolenia typowo prawne prowadzę w ramach mojej Kancelarii kancelarianadwisla.pl →
prowadzę warsztaty z budowania strategii zmiany praktyk dotyczących ochrony zwierząt w danej gminie, we współpracy z Anną Chęć z Fundacji Świat w Naszych Rękach
dowiedz się więcej →
prowadzę także warsztaty wzmacniające dla organizacji z „nadziei w mroku” (z elementami wiedzy prawniczej, ale nastawione na budowanie siły)
Lokalna strategia działań na rzecz zmiany w obszarze opieki nad zwierzętami
Jak poprawić politykę ochrony zwierząt w Twojej gminie?
Anna Chęć i Karolina Kuszlewicz zapraszają organizacje społeczne i grupy nieformalne do współpracy nad budowaniem strategii wprowadzania zmian systemowych.
Analizy, szkolenia i planowanie działań.
Celem naszej propozycji jest wzmocnienie wpływu organizacji społecznych oraz działaczy i działaczek na lokalny program opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt. Dążymy w ten sposób do poprawy standardów ochrony zwierząt w danej gminie.
Do kogo kierujemy ofertę?
Jeśli:
- nie jest Ci obojętny los bezdomnych zwierząt, jesteś lokalną działaczką, wolontariuszem, pomagasz zwierzętom bezdomnym, kotom wolno żyjącym, działasz na rzecz edukacji mieszkańców w zakresie zapobiegania bezdomności zwierząt,
- widzisz nieprawidłowości w swojej gminie związane z wykonywaniem ustawy o ochronie zwierząt,
- zwierzęta bezdomne nie mają odpowiedniej opieki,
- brakuje Ci wiedzy i argumentów, by poprawić ich złą sytuację,
- masz dość niesienia pomocy z własnej kieszeni,
- chcesz poznać obowiązki gminy wobec zwierząt i nauczyć się je egzekwować,
- chcesz poprawić funkcjonowanie lokalnego systemu opieki nad zwierzętami bezdomnymi,
zapraszamy Cię do skorzystania z naszego wsparcia.
Zależy nam na zwierzętach i ich prawach, lubimy pracować z ludźmi, mamy doświadczenie, wiedzę prawną i umiejętności trenerskie.
Skontaktuj się z nami po więcej szczegółów
zmianadlazwierzat@proton.me →
Istotą naszej oferty jest wsparcie lokalnie działających organizacji oraz społeczników i aktywistek w staraniach na rzecz poprawy standardów w zakresie uchwalania i wykonywania programów opieki nad zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt.
Program ten jest najważniejszym dokumentem (wysokiej rangi – akt prawa miejscowego), w którym określane są obowiązki gminy dotyczące ochrony zwierząt. W wielu miejscach w Polsce jego treść budzi poważne zastrzeżenia, podobnie stosowanie. Znamy przypadki uchylania się gmin od opieki nad zwierzętami, dążenia do jak najniższych jej standardów i fatalnej współpracy z organizacjami społecznymi oraz zwyczajnie nieznajomości obowiązujących regulacji prawnych oraz dobrych praktyk związanych z ich wdrożeniem. Tymczasem ustawa o ochronie zwierząt nakłada na każdą gminę w Polsce szereg obowiązków wobec zwierząt, które – jeśli byłyby dobrze wykonywane – mogą przynieść ogromny pożytek zwierzętom i odciążyć organizacje.
Dlatego, jeżeli w Twojej gminie nie dzieje się dobrze w zakresie ochrony zwierząt, nasza propozycja może okazać się krokiem do zmiany tego stanu.
fot. Ania Cichoń
Jak pracujemy?
Naszym celem jest wypracowanie wraz z organizacją działającą lokalnie (grupą organizacji lub grupą nieformalną) strategii zmian polityki Waszej gminy w obszarze ochrony zwierząt.
Pełny zakres naszej oferty obejmuje 3 etapy prac:
- w oparciu o spotkania online z Wami oraz dokumenty przeprowadzamy analizę Waszej sytuacji, wybieramy jeden główny problem do rozwiązania i przygotowujemy dedykowany jej program warsztatów,
- spędzamy z Wami 2 dni na warsztatach (przyjeżdżamy do Was), w których pracujemy nad strategią poprawy gminnej polityki wobec zwierząt, ustalając z Wami możliwe sposoby działań krok po kroku,
- opracowujemy dla Was “mapę drogową” zmiany, czyli Waszą długofalową strategię działań, mających na celu poprawę standardów opieki nad zwierzętami w Waszej gminie (dokument strategiczny).
Opracowujemy indywidualny program pracy na potrzeby każdej grupy po to, by dostosować działania do Waszych potrzeb i problemów.
Zakres naszej współpracy dotyczy tego, co mieści się w gminnym programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności gminy. Wybierzemy sobie główny dla Was problem i w oparciu o niego, nauczymy Was budować strategię zmiany. Przedstawimy Wam szereg narzędzi, które mogą do tego posłużyć. Wiedzę, którą zdobędziecie podczas naszej współpracy, będziecie mogli potem aplikować do innych (pozostałych problemów).
Współpraca ma charakter odpłatny – cena jest zależna od zakresu prac, na jaki się zdecydujemy po wstępnej rozmowie. Chętnie wesprzemy Was w przygotowaniu wniosku o tzw. mały grant do Waszej gminy, który naszym zdaniem znakomicie nadaje się do sfinansowania tego projektu! Organizacja sali szkoleniowej leży po Waszej stronie (najlepiej wystąpić o to do gminy :).
Pracujemy z grupami w całej Polsce.
Zapraszamy do kontaktu!
zmianadlazwierzat@proton.me →
Karolina Kuszlewicz
adwokatka, założycielka Kancelarii nad Wisłą (kancelarianadwisla.pl), specjalistka w zakresie ochrony zwierząt i przyrody, autorka książek na ten temat, w tym “Komentarza do ustawy o ochronie zwierząt” (Wolters Kluwer, 2021) i “Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik” (Wolters Kluwer, 2019), wykładowczyni na Uniwersytecie Warszawskim, doświadczona trenerka szkoleniowa, prowadzi bloga i podkast edukacyjny “Kuszlewicz w imieniu” (kuszlewiczimieniu.pl), wielokrotnie nagradzana za swoją działalność dla zwierząt.
Anna Chęć
Trenerka, aktywistka, lokalna liderka działań obywatelskich, ogrodniczka. Od kilkunastu lat prowadzi działania na rzecz poprawy dobrostanu zwierząt i budowania lokalnego systemu opieki nad zwierzętami bezdomnymi. Inicjatorka projektu „Bielsko-Biała, miasto przyjazne zwierzętom”, w ramach którego powstała pierwsza w Polsce lokalna polityka opieki nad zwierzętami będąca częścią strategii Miasta Bielska-Białej (miastodlazwierzat.pl). Prowadzi Fundację „Świat w Naszych Rękach (fb.com/SwiatwNaszychRekachFundacja). Wykorzystuje w praktyce prawo dostępu do informacji publicznej, członkini Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Prowadzi permakulturowy ogród edukacyjny Dolina Bawole Serce (fb.com/DolinaBawoleSerce). Wierzy, że „Zmiana jest możliwa. Tu i teraz. Ważny jest każdy mały krok”.