PLATFORMA EDUKACYJNA O PRAWACH ZWIERZĄT I PRZYRODY
Dla wszystkich ludzi, którym zależy na prawach zwierząt i przyrody
’W imieniu’ psa, kota, świni, kury, karpia, rybitwy, wilka, sarny czy niedźwiedzia – to one mają być podmiotami naszej uwagi. My tylko pośredniczymy, z pokorą i odpowiedzialnością.
Mam marzenie
– chcę, aby wiedza o tym, jak stawać w obronie zwierząt i przyrody rozprzestrzeniła się w całej Polsce i dotarła wszędzie tam, gdzie jest potrzebna.
W ramach tego projektu zamierzam wykorzystywać najlepiej, jak potrafię unikatową możliwość zabierania głosu w imieniu i na rzecz zwierząt oraz przyrody.
Zapraszają mnie zarówno media głównego nurtu, jak i niszowi twórcy/czynie, a także portale branżowe. Docieram z przekazem do wymiaru sprawiedliwości, pracuję z urzędami, Policją i strażą miejską. Szkolę aktywistki i aktywistów.
Traktuję swoją działalność jak służbę. Choć czasem bywam okrutnie zmęczona ilością pracy i skalą cierpienia, z którym obcuję, nigdy nie tracę z pola widzenia tego, że bycie człowiekiem i zarazem prawniczką stanowi poważne zobowiązanie wobec istot, które samodzielnie nie mają szans wobec opresyjnego systemu. Kieruje mną „nadzieja w mroku”, współczucie, wrażliwość i ogromny szacunek do dorobku nauki.
Uczę się, jak zmieniać system dla zwierząt i przyrody. Chcę dzielić się z Wami doświadczeniem, jakie zdobywam, by służyło możliwie szeroko!
Tworzymy sieć w imieniu – rozciągniętą w całej Polsce. Chcę, by każda osoba, której zależy, znalazła tu wsparcie merytoryczne oraz poczucie solidarności.
Chcę, aby prawa zwierząt i przyrody stały się problemem głównego nurtu w debacie publicznej, a wiedza o tym, jak stawać w ich obronie była powszechnie dostępna. Temu służy projekt ‘w imieniu’.
Mam przekonanie, że to nie pojedyncze bohaterki/bohaterowie wpłyną na poprawę ochrony praw zwierząt i przyrody, ale odpowiednio duża, zdeterminowana grupa zaangażowanych osób. Każdy ma jakąś super moc.
Moją jest wiedza o tym, jak stawać w obronie praw zwierząt i przyrody. Potrafię ją przekazać, są osoby, które chcą ją wdrażać w codziennym życiu, a kto może składa się na to, by ten kanał komunikacji zadziałał – proste i skuteczne!
Co robimy?
Blog ‘w imieniu’
Znajdziecie w nim to, co istotne w codziennej praktyce niesienia pomocy zwierzętom i przyrodzie. Ustawa stanie się Waszą dobrą znajomą, a w razie potrzeby będziecie mogli sobie wydrukować moje opracowania i pokazać wątpiącym urzędnikom czy policjantkom. Treść będzie przystępna, ale nie straci na profesjonalizmie.
1
Podkast ‘w imieniu’
Pierwszy sezon będzie obejmował praktyczny kurs stawania w obronie zwierząt i przyrody. Spędzicie ze mną 12 miesięcy, gdzie krok po kroku przeprowadzę Was przez meandry tego, jak stosować obowiązujące (mimo, że dalekie od doskonałości) prawo, by, jak najwięcej „wycisnąć” z niego dla zwierząt. Będzie konkretnie, ale też serdecznie, a nawet czasem wzruszająco. Takie miejsce, gdzie ludzie się uczą, szanują i rozumieją.
2
Co dalej?
Wirtualny dom edukacyjny na rzecz praw zwierząt
To jest moment, w którym baza jest na tyle solidna, że mogę ją rozwijać. A cóż takiego do rozwoju jest potrzebne? Czas, książki i inni ludzie! Zależy mi, byśmy mieli w Polsce do dyspozycji wirtualny dom edukacyjny na rzecz praw zwierząt, który w swoim profesjonalizmie nie ustępuje dobrym portalom mediowym! Zwierzęta zasługują na powagę, zarówno w odniesieniu do treści, jak i formy.
3
Nie tylko Polska! Zwierzęta nie mają narodowości
To etap, w którym warto poszerzyć sieć wymiany doświadczeń także o inne państwa niż Polska. Na blogu i w podcaście będę przedstawiać najciekawsze procesy (sądowe, ale i społeczno-prawne) dotyczące praw zwierząt z Europy i świata, oczywiście opowiedziane z uwzględnieniem perspektywy krytycznej, czyli pokazujące, co z tego dorobku mogłybyśmy/ moglibyśmy wykorzystać w Polsce.
4
Idziemy dalej! Mentoring 'w imieniu'
W cyklach 6 miesięcznych będę zapraszać do 5 młodych prawniczek i prawników, by przygotować ich do pracy dla zwierząt i przyrody. Każdego roku wzmocnię 10 osób, które będą mogły zacząć profesjonalnie działać i zacznę tworzyć bazę 'w imieniu’, z której organizacje prozwierzęce będą mogły skorzystać, szukając osób do wsparcia prawnego na swoim terenie.
5
Uff - zatrudnię asystentkę!
Asystent/ka wspierająca mnie w codziennej pracy 'w imieniu’? Dziś nieosiągalne, ale jeśli okazałoby się możliwe, to większość swojej pracy zawodowej poświęcę na tworzenie sieci rzeczników/czek zwierząt i przyrody. Ale teraz jeszcze trudno mi sięgać aż tak daleko w marzenia o wsparciu finansowym, z pokorą krok po kroku 😊
6
Dziękuję moim matronkom i patronom
To dzięki Wam mogę stworzyć platformę edukacyjną o prawach zwierząt i przyrody. Łatwo dostępną dla każdej osoby w Polsce.
Chcę, by wiedza, którą zdobywam każdego dnia, dawała wzmocnienie kolejnym osobom. Wierzę, że wspólnie mamy moc czynienia zmiany!
matronek i patronów
złotych miesięcznie
złotych łącznie
Aktualizacja danych z Patronite: 24.04.2024 20:10
łuska
kora
ciało
włos
co jest żywe
ma swój głos
tekst: Lidia Szpulka
Każdego miesiąca wypowiadam się publicznie na tematy trudne,
kontrowersyjne i wymagające odwagi, bo dotyczące największej dziejowej niesprawiedliwości. Moja działalność jest niewygodna dla wielu osób, które eksploatują zwierzęta i niszczą przyrodę. Jestem niezależna, żadna firma mnie nie sponsoruje.
Przeprowadziłam dziesiątki spraw sądowych na rzecz zwierząt i przyrody. I choć nasz system prawny nie pozwala na bezpośrednią ich reprezentację, zawsze podkreślam, że staję na sali sądowej ‘w imieniu’ psa, kota, świni, kury, karpia, rybitwy, wilka, sarny czy niedźwiedzia, bo to one mają być w tym procesie najważniejsze. To one mają być podmiotami naszej uwagi. Pracuję również dla Wisły, lasów, gór i bagien.
Część z Was zapewne zna mnie z profilu „W imieniu zwierząt i przyrody – głosem adwokatki”, który prowadzę od 2017 r. Wówczas na dobre porzuciłam karierę korporacyjną, by w całości zaangażować moje prawnicze kompetencje na rzecz tego, co moim zdaniem wymaga największej troski.
Jestem autorką książek specjalistycznych,
w tym „Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik” (Wolters Kluwer 2019) i „Komentarza do ustawy o ochronie zwierząt” (Wolters Kluwer 2021). Współpracuję regularnie z jednostkami naukowymi, w tym Uniwersytetem Śląskim i Warszawskim. Na tym ostatnim wykładam od 2019 r.
Jestem członkinią Polskiego Towarzystwa Etycznego oraz Stowarzyszenia im. Prof. Zbigniewa Hołdy.
Regularnie otrzymuję nagrody i wyróżnienia
w związku z pracą na rzecz zwierząt i przyrody. W 2017 r. uzyskałam 1. miejsce w rankingu „Rising Stars – Prawnicy Liderzy Jutra”. W miedzy czasie znalazłam się, m.in. na liście Forbes Women (2022) oraz otrzymałam nominację do Superbohaterki Wysokich Obcasów (2023).
Lista matronek i patronów 'w imieniu’
Maja Jabłońska
Katarzyna Starosta
Anna Borucka
Małgorzata Brzozowska
Paulina Kowal
Danuta Gondek
Hanna Mazurek
Jakub Nadolny
Karolina Jaworska
Katarzyna Gradka
Hanna Mardo
Sylwia Kaźmierczak
Piotr Sołowij
Plokin
Magda Bartkowiak
Ewa Kolodziej
Katarzyna Bletek-Kliś
Katarzyna Bartolik
Łucja Dzidek
Marta Trybura
Jacek Barecki
Lyra Alves
Krzysztof Ryszawy
Martinus Hamers
Anna Dams
Przemek Piotrowski
Mayra Wojciechowicz
Agnieszka Repka
Renata Mliczak
Agnieszka Karaś
Daria Bezwińska
Wojciech Wojtasinski
Radek Jeżak
Maciej Moskwa
Maria Nieczypor
Monika Palosz
Jolanta Malinowska
Kasia Brzeska
Hana Meissner
Agata Robakowska
Dominika Ossowska
Aneta Rywo
Joanna Miś-Skrzypczak
Joanna Rogulska
Malwina
Aleksandra Szkup
Barbara Gałdy-Krupińska
Monika Filipkowska
Mariusz Jańczak
Monika Rosłońska
Piotr Więckowski
Ewelina C
Frantz Conrad
Urszula Krasny
Patryk Szaj
Monika Skrzyńska
Jagoda Oomphy
Monika Kohut
Krzysztof Łukasiak
Mateusz Wagner
Aleksandra Wójtowicz
Elisabeth Wegrzynowski
Barbara Lubowiecka
Przemek Staroń
Magdalena Heinrich
Anna Stolecka
Marta Uryniak
Tomasz Pylak
Anea Filipek
Kama Rymarczyk
Daniel Pawlowski
Robert Szablowski
Beata Bogucka
Paulina Warachim
Maria SJ
Urszula Borończyk
Inga Thetime
Agnieszka Łubkowska
Piotr Wolski
Marcel Mikucki
Aleksandra Suczilin
Agnieszka Baszynska
Amadeusz Młynkowiak
Paya
Patryk Gronowski
Magdalena Jędrusik
Sławek Dąbrowski
Maria Ciszkowska
Ada Dobrzyńska
Joanna Agata Woda
Anna Rahn
Julia Kornaj
Andrzej Tartanus
Aleksandra Dąbrowska
Paweł Chlastacz
Iwona Kasprzak
Aleksandra Maj
Atka Strzałkowska
Castelviator
Goga Rymut
Patrycja Łapińska
Michał Popielewski
Daniel Lewandowski
Dorota Kaiper